Temel Sürüş Eğitimi

“Denge, koordinasyon ve sürüş dinamikleri ile motosiklete doğru başlangıç”

Bisiklet tecrübesi dahi olmayan veya iki tekerli araçları çok az kullanabilmiş olan motosiklet meraklıları için programlanmış olan bu eğitim, “temel denge unsuru”nun çözülebilmesi ve kısa sürede öğrenilebilmesi odaklıdır.

Bu eğitim, daha önceden var olmayan tecrübelerin sağlanabilmesi için düşük hacimli, kullanımı kolay, otomatik vitesli motosikletler ile verilir. Eğitim, teorik ve pratik eğitim bölümlerinden oluşmaktadır.

Temel sürüş eğitimi, motosiklet kültürünün sürücü adayına aktarıldığı, ekipman ve motosiklet çeşitlerinin tanıtıldığı, videolar eşliğinde günlük yapılması gerekenlerin anlatıldığı, sezon açılış ve kapanışlarındaki risklerin ve dikkat edilmesi gerekenlerin izah edildiği ve “fizik – matematik ve motosiklet” başlığı altında motosiklet sürüş dinamiğinin ve bu dinamiğe etki eden unsurların bilimsel olarak anlatıldığı bölümlerden oluşur. Ayrıca özellikle motosiklet kullanımının en önemli noktalarından olan düşük hızlarda motosiklet hakimiyeti, gaz -fren koordinasyonu, dur kalk çalışması, el-vücut-göz koordinasyonun sağlanması, kuka arası geçişler, daire ve 8 çizme, zıt yönlendirme, ani engelden kaçış ve frenaj gibi hayati önem taşıyan unsurlar da sürücü adayına öğretilerek kısa sürede temel sürüş becerilerinin geliştirilmesi sağlanır. Temel sürüş becerilerini kazanan motosiklet sürücüsüne daha sonra “trafikte konumlanma”, “trafik muhakeme yeteneğini geliştirme”, “tehlikelerden kaçabilme”, “görünürlük ilkeleri ve daha fazla görünürlük sağlama”, “temel ilkyardım ilkeleri” gibi güncel hayata ilişkin önemli bilgiler de video ve slaytlar ile desteklenerek detaylı bir biçimde aktarılır ve uygulamaları yaptırılır. Eğitimin ilerleyen bölümlerinde daha ileri seviyede olan “yağmurda sürüş”, “uzun yol sürüşü”, “grup sürüşü” ve “gece sürüşü” gibi yine hayati önem taşıyan bilgiler yine görseller eşliğinde sunulur. Bu eğitimin en önemli amaçlarından birisi, motosiklet sürücüsünün otomatik yetilerinin geliştirilerek motosiklet üzerindeki davranışlarını doğal hale getirmektir. Öğrenciler, bu eğitimlerle “kazalarda haklı taraf olmayı” değil, “kazanın içinde yer almayan güvenli motosiklet sürücüsü” olmayı öğrenirler.